top of page

תוכנית הלימודים

סדר היום נחלק למעגלי למידה רחבים, כאשר הבוקר מוקדש ללימודי ליבה בדרך המונטסורית, ואחר הצהריים מוקדש להעשרה, העמקה, הרחבת אופקים ויצירה של פרויקט אישי-שנתי. תכנית הלימודים משלבת גם את התכנים הנדרשים על ידי משרד החינוך.

שפה
רכישת השפה נלמדת דרך תרגילים ועזרי לימוד מוחשיים שפותחו במיוחד לדרך המונטסורית. 
כאשר כל החושים מעורבים בלמידה, ההטעמה נעשית באופן האופטימאלי ביותר. מישוש האותיות, כתיבת האותיות במגש חול וכתיבה באמצעות אותיות נעות משמשים כתהליך ראשוני לחווית הקריאה והכתיבה.

חשבון

הילדים במקום לחלום נחשפים לעולם המספרים כבר מגיל הגן. דרך אביזרים ותרגילים שמשמשים כל כיתה מונטסורית בעולם, הילדים חשים וממש מבינים מה זו הספרה אחד, ואיך מרגיש אחד מול עשר, מאה ואפילו אלף!
פעולות חשבון הופכות למוחשיות וחוויתיות, כאשר התרגילים המכילים קוביות, מקלות וחרוזים נפרשים על פני הכיתה והופכים לחוויה מספרית אחת גדולה.
בזכות דרך הלמידה הייחודית והקסומה הזו, הילדים אוהבים חשבון, ומתקדמים מאד בהבנה ובלמידה.

אנגלית

החל מגיל גן, בהתאם לרמת המוכנות של כל ילדה וילד ובאופן המתואם לגילם, נחשפים התלמידים לשפה האנגלית על ידי מורה מקצועית העובדת ברוח הגישה המונטסורית.  בנוסף, ילדים דוברי אנגלית מקבלים שיעורי אנגלית לפי רמתם.

 

מדעים
כיצד נברא העולם, כיצד נבראו היצורים הקטנים, הבינוניים והגדולים ומהו התהליך האבולוציוני שהיקום עבר ועובר. כל זאת נלמד דרך חמשת הסיפורים המופלאים. הילדים חווים בכיתה את בריאת היקום והרצף הייקומי, יוצרים וממחישים אותו על ציר זמן, וחווים אותו על ידי ניסויים שונים.

תכנית הלימודים היא רב-תחומית, והיא מקשרת בין גיאוגרפיה, היסטוריה, זואולוגיה, בוטניקה, ביולוגיה ועוד.

מחוץ לכיתה, הילדים באים במגע יומיומי עם הטבע בעזרת טיולים רגליים, הקמה וטיפוח גינת ירק ייחודית, מגע עם בעלי חיים מזדמנים והתייחסות שוטפת לשינויים בטבע (עונות שנה, התנהגות בעלי חיים בתקופות שונות בשנה, שינוי הצמחייה במהלך השנה.

סיפורי התורה

אנו מאמינים כי שפת התנ"ך היא חלק בלתי נפרד מהשפה העברית. הילדים שומעים וקוראים את סיפורי התורה בספר התנ"ך וכך הם מטמיעים זהות, שפה, ערכים והסטוריה. שפת התנ"ך היא שפה שהולכת ונעלמת מן העולם ולנו חשוב לשמר אותה גם בהרגלת האוזן בטעמי הקריאה בתנ"ך.

כישורי חיים

כישורי חיים זהו הבסיס הרחב ביותר והמוקדם ביותר בדרך המונטסורית. כבר מגיל שלוש, נלמדים כישורי החיים דרך תרגילים שונים ומגוונים כמו אחיזת פינצטה (הכנה לקראת אחיזת עפרון וכתיבה נכונה), חיתוך ירקות, העברת מים מכלי לכלי, ועוד ועוד. דרך כישורי החיים הילדים חווים תחושות הצלחה ומסוגלות, מפתחים עצמאות ובטחון, מפתחים קשב, יכולת ריכוז וקורדינאציה.

כישורי החיים מאתגרים ומובילים את הילדים להשתמש בחושיהם ולפתח מודעות לתכונות השונות של חפצים וחומרים. בדרך זו, צומחת הבנה מעמיקה של הבדלי גודל, צורה וצבע, תפיסה של חוש השמע, הריח, הטעם ועוד, והילד רוכש בהדרגה מיומנויות טיפול עצמי וטיפול בסביבה באופן עצמאי, נימוסים והליכות, מיומנויות כיתה, מיומנויות חברתיות ועוד.

a5885407-1010-466e-8930-5c6f9d9ee9d7.jpg
bottom of page